Wiersz „Dziewczyna” łączy z innymi utworami Bolesława Leśmiana bajkowość i rozbudowana symbolika. Między innymi dlatego utwór ten nie jest jednoznaczny i możemy go interpretować na wiele sposobów.
Leśmian opowiada nam historię dwunastu braci, którzy usłyszawszy dobiegający zza muru zapłakany głos dziewczyny uwierzyli w jej istnienie. Zabrali się do rozbijania muru młotami, ale wyczerpani uciążliwą pracą giną. Na tym jednak nie kończy się walka o skruszenie muru. Inicjatywę przejmują cienie braci, a gdy i one się poddają pracę kontynuują same młoty. W końcu, po tylu trudach i wyrzeczeniach, udaje się osiągnąć cel i skruszyć mur, ale… Nie następuje szczęśliwe zakończenie opowieści. Dziewczyna po prostu okazała się złudzeniem, a wokół zaczyna panować cisza i próżnia.
Z pewnością „Dziewczyna” jest wierszem dojrzałym, ponieważ pochodzi z ostatniego wydanego za życia poety tomiku – „Napój cienisty”. Podstawowym sposobem interpretacji może być odczytanie pracy dwunastu braci jako dążenia do czegoś wyimaginowanego, nieistniejącego rzeczywiście. Bracia „wierząc w sny”, „pokochali (…) chętny domysł o dziewczynie”. Nie kierował nimi rozsądek, ale chęć odkrycia nieodgadnionego, tajemniczego, a przez to pociągającego. Ich praca jest wręcz obłąkańcza, dlatego końcu: „Oddali ciała swe na strwon owemu snowi, co ich kusił!”. Jednak ich wysiłek kontynuują następcy, aż w końcu pokonują wszelkie przeszkody, które symbolizuje mur.
Okazuje się, że wszelkie wysiłki ponoszone były na próżno. Wyobrażenie Dziewczyny i „losu w kwiatach” było tylko złudzeniem. Pozostały „płacz i żal i mrok i nieświadomość zatrata!” oraz retoryczne pytanie „Czemuż innego nie ma świata?”. Czy jednak wysiłek braci, ich cieni i młotów rzeczywiście był bezowocny? Poeta ich pracę ocenia jako „spełnione godnie trudy”. Bracia pozostali przecież wierni swym wyobrażeniom, pragnęli odkryć tajemnicę, dotknąć marzeń, nawet kosztem własnego życia. Po wysiłku braci pozostała „zgroza nagłych cisz” i „próżnia w całym niebie” – bez celu, jakim było ujrzenie Dziewczyny, a właściwie dążenia do jej zobaczenia pozostała tylko pustka.
A czy my, na co dzień nie realizujemy własnych celów, nie dążymy do spełnienia, choćby mało realnych, marzeń? Czy nie próbujemy przebić się przez mur „niezrozumienia i przypadkowości”? i jakże często, kiedy po wielu wyrzeczeniach osiągamy upragniony szczyt – stajemy zdumieni – To już? To wszystko? – Spełnione marzenie staje się codziennością, a po chwili przeszłością. Blednie a my stajemy w obliczu próżni, bądź… kolejnego wyzwania.
Komentarze artykuł / utwór: Interpretacja utworu „Dziewczyna” Bolesława Leśmiana
Interpretacja utworu \"Pszczoły\" Bolesława Leśmiana - Anonim ()
Interpretacja utworu „Dziewczyna” Bolesława Leśmiana - Aga () dla mnie wporzo, zobaczymy co powie na to pani prof I......
Interpretacja utworu „poeta Bolesława Leśmiana - Anonim ()
Interpretacja utworu „Dziewczyna” Bolesława Leśmiana - ^_^ () Brakuje mi paru rzeczy (a raczej mojej polonistce):
- wiersz ten jest balladą stylizowaną na baśń ludową. cechami tej stylizacji są:
fantastyka (mówiące, pracujące samodzielnie młoty, uwięziona za murem tajemnicza dziewczyna), motyw dwunasty braci (dwunastu było apostołów w biblii )trzyczęsciowa kompozycja, powtaranie pewnych stałych fragmentów (charakterystyczne dla ustnych przekazów).
-Leśmian chce przestrzec czytelnika przed przed zyciem pełnych złudzeń.człowiek skazany jest na ciągłe zmiany, wywołane przez pędy zyciowe. jednak prawdziwym ludzkim dążeniem jest osiągnięcie stabilizacji. bracia nie znają dziewczyny tylko na podstawie słyszanego płaczu wyobrażają sobie ją.
bardzo ważnym problemem jest kwestia boga w życiu człowieka. bog jest wieczny i wszechmcny. człowiek żyje w lęku przed potęgą boską. niepokój i poczucie własnej słabości zdominowały ludzkie życie. lesmian widzi świat pełen płaczu, żalu, niepewności.
-utwor składa się z 19 strofjest rytmiczny i melodyjny. jezyk utworu jest prosty i zrozumiały. wystepuja zdania pytające cytaty wypowiedzi bohaterów wykrzykniki zwiększajace dramaturgię utworu...
.:: top ::.
Copyright lesmian.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska współpraca • autorzy • kontakt