Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Interpretacja erotyków Bolesława Leśmiana

Powiększ
Nieistniejący dziś dom, w którym mieszkał Bolesław Leśmian (przed 1939 r.) (ul. J. Kilińskiego

Treść:

Motyw miłości występuje w literaturze od samych jej początków. Nie ma chyba epoki czy nurtu, którego twórcy nie opiewali bądź nie przeklinali miłości. Czy można więc pisać niepowtarzalnie i nowatorsko o zakochaniu? By się o tym przekonać wystarczy przeczytać cykl erotyków Leśmiana „W malinowym chruśniaku”, zamieszczony w tomie „Łąka”.

Autor w wierszu „W malinowym chruśniaku” nie pisze wprost o miłosnych doznaniach. Igraszki miłosne przenosi do świata malinowego chruśniaka, który daje schronienie „przed ciekawych wzrokiem”.

Natura u Leśmiana to nie tylko pretekst do poruszenia tematu uniesień miłosnych. Autor opisuje ją w najdrobniejszych szczegółach – wspomina: „bąka złośnika”, „liść chory”, „złachmaniałe pajęczyny”. Stanowi ona tło do budzącego się uczucia. Nawiązanie do przyrody przywołuje na myśl filozofię Henryka Bergsona, który w swej filozofii odwoływał się głównie do intuicjonizmu i witalizmu. W wierszu Leśmiana przyrody nie cechuje statyczność, pełna jest dźwięków i odcieni – żuk idzie, bąk huczy, pajęczyny skrzą się, podobnie jak pełne życia są pieszczoty kochanków.

Inny erotyk z tomu „Łąka” Bolesław Leśmiana również poświęca pieszczotom miłosnym. Z niezwykłym kunsztem językowym, a także dzięki zastosowanym środkom słowotwórczym, głównie neologizmom, osiąga niespotykany dotąd efekt. Autor opisując zwykłe doznania nadaje im symboliczno – metafizyczny sens. Miłość jest zatopieniem w bezkresie, jak i powrotem do dzieciństwa.Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Interpretacja erotyków Bolesława Leśmiana
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
William Szekspir
Jan Kochanowski
Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
Stary człowiek i morze
Trans-Atlantyk   

.:: top ::.
Copyright lesmian.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt