Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Interpretacja wiersza Urszula Kochanowska

Treść:

W różnorodnej tematyce liryk Leśmiana często powraca motyw śmierci i jej następstw. Pretekstem do rozważań eschatologicznych stała się postać zbyt wcześnie zmarłej córeczki Jana z Czarnolasu, której autor „Napoju cienistego” poświęcił wiersz „Urszula Kochanowska”.

Podmiotem mówiącym w wierszu jest Urszulka, która opowiada, co ją spotkało po śmierci w niebie. Bóg patrzył na nią łaskawie, obiecując wszystko, co tylko uszczęśliwi dziewczynkę – „Zrobię dla cię, co zechcesz, byś była szczęśliwa”. Jedyne czego pragnie Urszulka to powrót do domu i rodziców. Stwórca spełnia to życzenie tworząc dom „kubek w kubek (…) Czarnolaski”. Ucieszone dziecko z wytęsknieniem czeka w domu na rodziców, jednak do drzwi puka tylko Bóg.

Wiersz ten to polemika z „Trenami” Jana Kochanowskiego. W Trenie XIX „Safa słowieńska” ukazuje się ojcu po śmierci zapewniając, że w niebie jest szczęśliwsza niż na ziemi. Leśmian nie zgadza się z tym, podkreślając, że nie sposób wyzbyć się uczuć ziemskich, takich jak miłość do rodziców.

W twórczości Leśmiana śmierć nigdy nie stanowi końca istnienia człowieka. Jest przemianą w „coś innego” lub, jak w przypadku Urszuli, pójściem do nieba. Zawsze jednak, według autora „Łąki” pozostaje żal i tęsknota za utraconą ziemską egzystencją.Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Interpretacja wiersza Urszula Kochanowska
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
William Szekspir
Jan Kochanowski
Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
Stary człowiek i morze
Trans-Atlantyk   

.:: top ::.
Copyright lesmian.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt